Konfiguracja

  • Program uruchamiamy komendą: telnet adres gdzie adres jest adresem komputera, z którym chcemy się połączyć (tzw. komputer zdalny). Możemy użyć zarówno adresu symbolicznego - w postaci nazwy (np.delta.ilosop.ids.gda.pl) jak i numerycznego - IP (np.: 153.19.20.129).

    Po wydaniu komendy powinno zostać nawiązane połączenie między komputerem, na którym pracujemy (tzw. lokalnym) a komputerem zdalnym. Następnie komputer zdalny poprosi o podanie nazwy konta (login:) oraz hasła (password:), które nie będzie widoczne na ekranie podczas wpisywania. Po poprawnym zalogowaniu się możemy pracować na odległym komputerze jak na maszynie lokalnej (oczywiście tylko w trybie tekstowym).

    Telnet przeznaczony jest w zasadzie do pracy na własnym koncie. Istnieją jednak nieliczne komputery z dostępnymi kontami, na których można pracować bez konieczności podawania hasła. Konta te noszą zwykle nazwy "guest", "visitor", "anonymous" itp.

    Istnieją również komputery, które udostępniają konta do wykonywania jednej konkretnej usługi. Na takie konto można zalogować się bez hasła, lub hasło jest powszechnie znane, ale po uzyskaniu połączenia nie mamy dostępu do linii komend, lecz od razu uruchamiany jest określony program i tylko z nim możemy pracować. Zakończenie pracy z tym programem powoduje automatyczne zamknięcie sesji. Przykładem może tu być rozkład jazdy pociągów. Aby z niego skorzystać powinniśmy wydać komendę: telnet mars.pg.gda.pl - w ten sposób nawiązujemy połączenie z komputerem o nazwie mars.pg.gda.pl . Następnie musimy się zalogować; jako nazwę konta podajemy krj (skrót od nazwy: krajowy rozkład jazdy), natomiast jako hasło podajemy własny adres internetowy (np. fred@zeus.kul.lublin.pl). Dalej wykonujemy czynności wg opisu programu. Przez telnet możemy również przeglądać zasoby biblioteczne.

    Sesja telnetu składa się z faz: - Wywołanie programu telnet. - Połączenie z wybranym komputerem. - Zalogowanie się na komputerze. - Zakończenie połączenia i wyjście z sesji telnet.

    Po wykonaniu pierwszych trzech czynności użytkownik może wykonywać prace tak jakby był fizycznie podłączony do komputera, z którym nawiązano łączność. Sesja telnet może pracować w dwóch trybach "input state" lub "command state". W trybie "command state" można wykonywać komendy właściwe tylko dla sesji telnet.